הטרנדים החמים ביותר בעיצוב גינות יוקרתיות

 

גינה היא ללא ספק נכס נפלא ובעל פוטנציאל עצום. מי שמעוניין להביא למימוש את אותו פוטנציאל, יכול להביא אנשי מקצוע המתמחים בעיצוב גינות יוקרתיות, שיצרו מהיהלום הלוא מלוטש גן־ עדן מרהיב. בעוד שישנם מוטיבים קלאסיים שאותם ניתן לראות במרבית הגינות, כמו ריהוט גן איכותי, צמחייה מתוכננת בקפידה ואפילו בריכות נוי, ישנם גם טרנדים חדשים שהופכים אט־אט לשם דבר בתחום. הרשו לנו להציג בפניכם את הטרנדים החמים ביותר שתוכלו למצוא כיום בעולם העיצוב של גינות יוקרתיות.


קירות ירוקים – יותר מפתרון אסתטי

אחד היתרונות הגדולים ביותר של הגינה הביתית היא שיש ביכולתנו להקיף את עצמנו בנוף ירוק ומרענן, זאת בניגוד לאספלט והבטון המחכים מעבר לחומת הבית. גרין וואל קיר ירוק הוא פתרון המאפשר ניצול של יותר שטח גינה לטובת צמחייה. תארו לעצמכם שאתם יושבים בגינתכם וחשים כאילו אתם נמצאים בגן סודי, נחבא מן העולם וסביבכם טבע עוטף המסב הנאה ללב. זוהי בדיוק התחושה שאותה תקבלו אם תוסיפו לגינתכם קיר. ככל שעולה המודעות למפגעים הסביבתיים שאותם אנו מייצרים וכמה התרחקנו מהטבע, כך מתבקש יותר ויותר להביא את הטבע למקום הקרוב ביותר אלינו, הבית.

אך הקיר הירוק לא הפך לטרנד חם רק בשל האסתטיקה הקסומה שלו. למעשה יש לכך מספר יתרונות נהדרים שרק מחזקים את הסיבה לבחור בו לגינה. ראשית, שילוב של קיר כזה בגינתכם יכול לסייע בסינון רעשי חוץ, זאת משום שהצמחייה היא בעלת תכונות אקוסטיות המתבטאות בספיגת הרעש ומניעת החזרתו מהקיר לאוזנינו.

יתרון נוסף שמביא אלינו הקיר הירוק הוא שיפור איכות האוויר בגינה. צמחים כידוע הופכים באופן את הפחמן הדו־חמצני שבאוויר לחמצן, תוך קליטה של מזהמים מהאוויר גם כן. בדרך זו הצמחייה משביחה את איכות האוויר בגינה ומשפרת את איכות חיינו בעשותה כן.

לצמחייה הרבה בקיר הירוק יש גם השפעה על גובה הטמפרטורה בגינה. הצמחייה למעשה משמשת כשכבת בידוד המונעת מקרני השמש לחזור מהקיר לכיוון חלל הגינה. במקום זה הצמחייה סופגת את הקרניים ובכך מביאה לקירור משמעותית של אזור הגינה כולו. תופעה זו תורמת בסופו של דבר גם לחיסכון במים ובחשמל שנועדו להשקיה ולקירור הגינה. כשישנם יתרונות רבים כל כך לקיר הירוק, ניתן להבין בקלות כיצד הוא הפך לטרנד חזק כל כך.


גידול הידרופוני – משתלה ביתית ואקולוגית

שיטת הגידול ההידרופונית אינה זרה לחקלאים כלל וכלל, אך רק בשנים האחרונות שיטה זו מצאה את דרכה גם לגינות הביתיות וטוב שכך. גידול הידרופוני של צמחים נעשה למעשה ללא כל שימוש בהזנת הצמח דרך האדמה, במקום מערכת הגידול מסתמכת על הזנה דרך מים. דרך גידול זו מתאפשרת משום שהצמחים אינם ניזונים מהאדמה עצמה אלא מהחומרים המזינים הנמצאים בה, אשר להם הצמח זקוק כדי לגדול. בגידול ההידרופוני חומרים מזינים אלה פשוט עוברים לצמח דרך מים.

ישנן מגוון סוגי מערכות לגידול הידרופוני הנע ממערכות תלויות, מערכות המורכבות על סטנד ייעודי ומערכות שאותן מקבעים לקיר. הצמחים דורשים כמובן חשיפה לשמש כדי לגדול כראוי, אך זו אינה בעיה כלל במדינה חמה כמו שלנו. בנוסף, המערכת חייבת לכלול משאבת מים הפועלת על בסיס חשמל. בסוג אחד של מערכת גידול שכזו המים המוזנים בדשן יועברו באמצעות כוח של משאבת מים לעבר הצמחייה, שם יוכלו לקבל את חומרי ההזנה הדרושים להם. בכלי שבהם הצמחים מוצבים ישנו צינור ניקוז המחזיר את המים אל עבר מאגר המים והדשן הראשון. זוהי למעשה מערכת במעגל סגור.

לשיטה זו מספר יתרונות בולטים. ראשית, הצמחייה מספקת עניין אסתטי בגינה. שנית, ישנו חיסכון עצום במים הודות למערכת ההשקיה. שנית, אין כלל פגיעה אקולוגית שכן מדובר במערכת מבוקרת שאינה דורשת הדברת מזיקים בחומרים רעילים. אם אתם נהנים מגינון אך מחפשים דרך מתקדמת לעשות זאת בביתכם, זוהי לגמרי השיטה עבורכם.


הצללה טבעית

מדינתנו הקטנטונת כידוע היא מדינה שהשמש אינה זרה לה והחום הוא חלק בלתי נפרד ממרבית ימי השנה. בעוד שימי השמש מאפשרים לנו ליהנות מזמן איכות מחוץ לבית, יש גם קושי בחום ללא ספק. הגינה היא אזור החשוף מאוד לשמש ויש לדאוג לפתרונות הצללה מוצלחים. בעוד שבעבר הפרגולות והשמשיות שימשו כפתרון נפוץ, כיום גם ההצללה הופכת לטבעית יותר. אקלים יבש עם הצללה טבעית דורש תכנון חכם ללא ספק, שכן ההשקיה היא מורכבת וימי הגשם אינן מספיקים כדי להשקות את הצמחייה לבדם. 

עצים נשירים הם בחירה מושלמת להצללה טבעית בגינה. ראשית ניתן להשקות אותם מהקרקע בקלות רבה ושנית, בחורף עליהם הנושרים מפנים מקום לקרני השמש לחדור אך בקיץ הם מגנים עלינו מפניהם. ניתן גם לשלב בין גזיבו פתוח לצמחים מטפסים. כך הצמחים יקררו את סביבת הפרגולה  ויספקו צל רב. בסופו של דבר הכל תלוי בבחירה נכונה של עצים וצמחים מטפסים המסייעת ביצירת הצללה טבעית כמו גם בשיפור מראה הגינה.

 

הטרנדים החמים ביותר בעיצוב גינות יוקרתיות